Doğal Arıcılığın Adresi

Apilife Haberler

04 Eki 2016

Arı Keki Nedir?

Hava sıcaklığı 14 derecenin altına düşerse arıların kasları işlevlerini azaltmaktadır. Sıcaklık 10 derecenin altına düştüğünde ise arılar uçamazlar. Sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü durumda ise arılar maalesef yaşayamazlar. Arılar soğuk kış günlerinde kendi hallerine bırakılırsa durumun bu şekilde olması ise kaçınılmazdır.

Sonbaharın son dönemlerinde ve ilkbaharın ilk dönemlerine arılara verilen arı keki; bal, polen,  pudra şekeri karışımlarından oluşmaktadır.

Arı kekinin içerisinde bulunan bal ve diğer ürünlerin kaliteli olması önem arz etmektedir. Kalitesiz arı keki kovanda bulunan bir arı kolonisini tamamen olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Arı keki kıvamının ise akışkan olmaması gerekir. Arı kekinin akışkan bir kıvama sahip olması durumunda kovan içerisine akarak arıların ölmesine neden olmaktadır. Arı keki bir paket içerisinde ve kapalı paketin sadece belli bir bölümü küçük bir şekilde delinerek arılara verilmelidir. Zamanla arılar kek azaldıkça bu paketi daha fazla açacaklardır.

Arı keki kolonilerin durumuna göre kullanılmalıdır. Zayıf koloniler için 0.5 kg, güçlü koloniler için ise 1 kg uygun olabilir.

16 Haz 2016

Arı Kovanı Nedir?

ARI KOVANI

Arı kovanı, arıcılıkta kullanılan araç ve gereçler içerisinde en önemlisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Arılar doğal yaşamlarında ağaç kovuklarını yuva olarak benimsemekte ve ballarını buralarda toplamaktadırlar. Ancak tarımsal bir faaliyet olarak yapılan arıcılıkta arı kolonileri, barınmaları, çoğalmaları, beslenmeleri ve bakımının yapılabilmesi için belli yuvalar içerisine aktarılmıştır. Arıcılıkta kullanılan bu yuvalar arı kovanı olarak adlandırılmaktadır.

Oyma kütük veya örme sepet gibi malzemeler kullanılarak yapılan kovanlar kara kovan olarak adlandırılmaktadır. Kara kovan da arılar peteği kendileri yaptığı için belli bir standart bulunmamakta ve bu kovanlarda koloni kendi başına kalmakta ve belli dönemlerde arı ve bal kontrolleri yapılamamaktadır. Ancak günümüzde bu kara kovanların sayısı azalmakta ve standart tipte ahşap kovanlar yaygınlık kazanmaktadır.

Standart olarak ahşap malzemelerden elde edilen kovanlar arıcılara oldukça kolaylık sağlayan bir yapıya sahiptir. Bu kovanlarda kovan ve kovan aparatları birbiri ile uyumlu olduğu için kullanımı oldukça kolaydır.

Standart kovanlar üst kısımdan açılabilmekte ve kovanın iç kısmında peteklerin takılabileceği çerçeveler mevcuttur. Arıcılar bu mekanizma sayesinde istediği çerçeveyi alarak kolaylıkla kontrollerini yapabilmektedir.

Standart kovanlar sabit ya da portatif raflı olabilmektedir. Bu kısımda ise portatif raflı kovanlar tercih edilerek kovan içerisine suni petekler yerleştirilerek arıların zaman kaybetmeden daha fazla bal üretimi yapması sağlanabilir.

03 Mar 1975

Arıcılığa Nasıl Başlanır? Arıcılığa Başlarken..

Arıcılığa başlamadan önce kesinlikle bireysel bir araştırma yapılmalı ve gerekli bilgi depolaması yapılmalıdır. Arıcılık hakkındaki temel teorik bilgilerin öğrenilmesi aşamasında, kitaplardan, dergilerden, internet ortamından, ilgili yayınlardan ve bu konuda deneyimine güvenebileceğiniz kişilerden yararlanabilirsiniz.

Arıcılık alanına yeni başlayan kişilerin öncelikle sabırlı olması ve her şeyin zamanının olduğunun farkında olması gerekir. Arıcılık alanında ciddi anlamda başarılı olmak isteyen arıcı, arıcılık hakkında sürekli araştırma yapmalı, yenilikleri yakından takip etmeli ve modern arıcılık alanında kendini sürekli geliştirmelidir.

Arıcılık hakkında araştırma yapılırken kulaktan dolma bilgilere ve internet ortamında ki her bilgiye güvenilmemelidir. Yalnızca güvenilir kaynaklardan bilgi edinilmesine dikkat edilmesi, arıcılıkta başarısız olunmasının önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Arıcılığa başlarken ilk adım olarak boş bir kovan alarak içine oğul alabilirsiniz veya arılı bir kovan alabilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz ana arısı genç, arısı güçlü ve cinsiyeti belli, standartlara uygun olan bir kovan alınarak başlanılmasıdır.

Arıcılığa ilk etapta 3-4 kovan alarak başlanılması tavsiyemizdir. Zamanla arıcılık hakkındaki deneyimler arttıkça kovan sayısının artırılması en uygun olanıdır.

Yeni arıcıların arılığa girerken kendilerini güvene alması önem arz etmektedir. Arıcılığı güven ortamında yapabilmek için öncelikle arıları kızdırtacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Tedirginlik yaratılmamalı ve sakin bir şekilde hareket edilmelidir.

Arıcılığa yeni başlayanların dikkat etmesi gereken bir diğer önemli husus ise, arıcının kovanı açıp çerçeveleri kontrolü sırasında hangi çerçevenin yavru, hangi çerçevenin bal ve hangi çerçevenin polen içerdiğini ayırt edebilmesidir.

Arıcılığa başlarken arılık yerinin baştan doğru olarak seçilmesi önem taşımaktadır. Aksi bir durumda arıların aktif olduğu bir dönemde arılık yerinin değiştirilmesi oldukça zor ve zahmetli bir durum haline gelmektedir.

Arılık yeri seçilirken fabrika yakını, kirli arazi ve hava, çöplükler gibi olumsuz çevre şartlarından olabildiğince uzakta bir yer seçilmelidir. Arılık yeri bal kaynaklarına mümkün olduğunca yakın seçilmeli ve zengin bir bal kaynağına sahip olmalıdır.