Doğal Arıcılığın Adresi

Amerikan Yavru Çürüğü

AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜ

Amerikan Yavru Çürüklüğü hastalığı ülkemizde arılar ve arıcılarımız için büyük sorun oluşturmaktadır. Etmeni Paenibacillus larvae’dır. Gram, flagellalı ve spor oluşturan bir yapıya sahiptir. Katalaz’tır ve ergin arılar üzerinde bir hastalık oluşturmaz. Olumsuz çevre koşullarında spor oluşturarak uzun yıllar canlı kalabilir.


BULAŞMA

Bulaşma genellikle arıcılarımızın daha önve infekte kovanda kullandıkları ve sterilize olmayan alet ve ekipmanı kullanmaları, hastalıklı ve zayıf kolonileri sağlam kolonilerle birleştirmeleri, kaynağı belli olmayan balla arıların beslenmesi gibi sebeplerle hastalık bulaştırılır. Ayrıca hastalık sebebiyle zayıflamış olan kovanın diğer arılar tarafından yağmalanması sırasında hastalığın sporları sağlam kovanlara taşınır. Bu hastalıktan ölmüş yavrular çürüyüp göz içinde kalırlar. İşçi arılar bu ölmüş larvaları atarken kendi vücutlarına bulaşmış olan sporlara, diğer gözlere de bu hastalığı bulaştırırlar


YAŞAM SÜRECİ

Arı larvalarına infeksiyon, sporlarla infekte olmuş besinlesin ağız yoluyla almasıyla olur. İşçi ve erkek arı larvaları ilk 3 gün arı sütü ile beslendiklerinden hastalığa yakalanmazlar. Ancak daha sonra polen ve bal ile beslenmeye başladıklarında hastalığa yakalanırlar. Hastalığın oluşabilmesi için bakterinin spor formunun vücuda alınması gerekmektedir. Larvalar besinlerle birlikte sporları ağız yoluyla sindirim sistemine alırlar. Sporlar lavranın vücuduna girdikten bir gün sonra bağırsağa geçer ve burada basil formunu alır. Yavrular 9-10 gün sonra ölürler ve koyu kahverengi bir pelte halini alırlar. Temizlenemeyen petek gözleri tehlikeli bir enfeksiyon kaynağıdır.


TEŞHİS

Semptomlara bakılarak bu hastalığı teşhis etmek kolaydır. Ancak ne kadar deneyimli olursanız olum yine de bazı hastalıklarla karıştırma riski vardır. Bu yüzden hastalıktan şüpheli kovandan örnek alınarak bir laboratuara gönderilmelidir.